Święto młodzieżowego sportu oficjalnie rozpoczęte!

XXV OOM w sportach halowych Świętokrzyskie 2019

03 kwietnia o godzinie 15 odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia 25- edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych w Kieleckim Centrum Kultury.

Decyzją Ministerstwa Sportu i Turystyki odbywa  się w tym roku w województwie świętokrzyskim, a tym samym powraca do świętokrzyskiej krainy po 10 latach przerwy.

Ponad 4500 osób z całego kraju, w tym: ok. 3350 zawodników, 790 trenerów i opiekunów, 360 sędziów oraz 40 przedstawicieli polskich związków sportowych bierze udział w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych.

Na trybunach, oprócz kilkuset młodych sportowców, trenerów i gości z całej Polski, znalazły się również sławy polskiego sportu oraz władze Ministerstwa Sportu i Turystyki, województwa i miast, w których odbywać się będą zmagania olimpijskie.

Wszystkich zebranych powitali Andrzej Pruś – przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Senator RP Krzysztof Słoń oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Mariusz Gosek, który jest przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego.

Uroczystości uświetniły występy różnych grup młodzieżowych w odsłonach; tanecznych,  choreograficznych i żonglerskich, które zaprezentowały min.: Kielecki Teatr Tańca, Studio Tańca i Stylu „Rewanż”, Towarzystwo Sportowe Piramida oraz duet żonglerski  z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.

Podczas ceremonii otwarcia nie zabrakło klasycznych elementów olimpijskich, takich jak wprowadzenie i podniesienie flagi olimpijskiej czy rozpalenie olimpijskiego znicza, który wspólnie z jednym z młodych sportowców, zapalił wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej, Sławomir Szmal.

Uroczyste rozpoczęcie było również okazją do złożenia ślubowania przez sportowców przez wypowiedzenie  słów: “W imieniu wszystkich zawodników przysięgam, że pragniemy stanąć do Olimpiady Młodzieży we współzawodnictwie opartym na lojalności i poszanowaniu rządzących nią przepisów oraz uczestniczyć w nich w duchu rycerskim dla honoru naszych województw i dla chwały sportu”. Ślubowanie złożyli również sędziowie.

– Sportowcy będą rywalizować w aż w 20 dyscyplinach- podkreślił trener  Tadeusz Szkwarek uczestniczący w ceremonii otwarcia wraz z Wiktorem Skrobaczem oraz Karolem Kucharczykiem z ramienia Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Zapaśniczego.

Rywalizację sportową w zapasach rozpoczynamy 29.04-01.05.2019 stylem klasycznym mężczyzn PCS Staszów,01-03.05.2019 zapasy kobiet PCS Staszów, 03-05.05.2019 zapasy styl wolny mężczyzn hala Legionów Kielce, na które bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jedyne w swoim rodzaju krajowe zawody sportowe, w których zawodnicy w różnych konkurencjach zdobywają punkty dla swoich klubów, miast, powiatów i województw, walcząc o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej – powiedział Tadeusz Szkwarek.

Olimpiada potrwa do 26 maja. Zawody odbywać się będą w 12 ośrodkach, z czego 10 na terenie województwa świętokrzyskiego. Są to: Kielce, Chęciny, Morawica, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Sielpia Wielka, Starachowice, Pińczów, Kostomłoty, Ostrowiec Świętokrzyski oraz Staszów. Poza regionem zawody odbędą się w dwóch miastach: w Krakowie i Wieliczce.

Głównymi organizatorami Olimpiady są Województwo Świętokrzyskie, Ministerstwo Sportu
i Turystyki oraz Świętokrzyska Federacja Sportu.

Partnerami: Polski Komitet Olimpijski oraz Fundacja Lotto.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Gazeta Wyborcza Kielce, Echo Dnia.